Historiallinen Pelaajaliikennesopimus allekirjoitettu !

<< Takaisin

Pohjois-Suomen Pesis ryn järjestämän Seurapäivän yhteydessä la 4.11.17 Oulussa allekirjoitettiin kaikkiaan 9 eri seuran kesken Pelaajaliikennesopimus , jonka tarkoituksena on aiempaa tarkemmin kontrolloida pelaajien siirtymisiä näiden 9 seuran välillä eri ikäluokissa. Sopimuksella tavoitellaan tilannetta jossa yhdenkään lajin harrastajan ei tarvitse lopettaa pelaamista sen takia että sopivaa joukkuetta ei löydy.  Käytännössä seurojen nimetyt valmennuspäälliköt käyvät yhteisesti syksyllä läpi tulevan kauden joukkuekartat ja sen perusteella pyritään perustamaan eri ikäluokkien joukkueet kulloinkin sopiviin seuroihin jotta kaikki halukkaat saavat pelaamismahdollisuuden.

Sopimuksen allekirjoittivat seuraavat seurat:

Oulun Lippo Juniorit ry
Oulunsalon Vasama ry
Kempeleen Kiri ry
Tyrnävän Tempaus ry
Muhoksen Pallo-Salamat ry
Pattijoen Urheilijat Juniorit ry
Kiimingin Urheilijat ry
Iin Urheilijat ry
Simon Kiri ry